Paslanmaz çeliğin “keşif” olarak adlandırılabilecek geçmişi 1900-1915 zaman diliminde oluştu. Ancak, birçok keşiflerde olduğu gibi, aslında 1821 yılında başlayan çeşitli bireylerin birikmiş çabaları ile oluşmaya başladı. Aynı yıllarda, bir Fransız kaşif Berthier, krom alaşımlı bazı asitlere karşı dirençli gösteren demiri buldu. Diğer çalışmalarında düşük oranda krom kullanarak, kromun matris etkilerini demir üzerinde uygulamaya başladı. Uygulamada paslanmaz çelik olabilmesi için, krom içeriği en az% 10.5 olması gerekliydi. 1872 yılında, Bay Woods ve Clark, 30 ila 35 krom ve % 1.5 ila % 2 tungsten içeren bir asit ve hava koşullarına dayanıklı alaşım olarak tanımlanan keşifleri için İngiliz patent dairesine başvurdu. Daha sonra, 1875 yılında, Brustlein adında başka bir Fransız, araştırmalarında kromun yanı sıra karbon düzeylerinin önemini keşfetti. Paslanmaz çelikler % 0,15 karbon çok düşük bir seviyede olması gereğini savundu. Diğer çalışmalarında krom / demir kompozisyonunu araştırırken, düşük karbonlu düzeylerinin temininde çekilen zorluk uzun yıllar boyunca devam etti, taki ferro krom piyasada ticari olarak kullanılana kadar.

Keşif
1904 yılında Leon Guillet, bugün 410, 420, 442, 446 ve 440-C olarak bilinen kompozisyon alaşımları üzerinde yaptığı araştırmaları yayımladı. 1906 yılında, aynı zamanda bir demir-nikel-krom alaşımlı paslanmaz çelik 300 serisi için temel metalurjik yapıda olduğuna dair detaylı bir çalışma yayımlandı. 1909 yılında, Paul Giesen, İngiltere’de krom-nikel paslanmaz çelikler (ostenitik 300 serisi) ile ilgili uzun bir çalışma yayımladı. Ayrıca İngiltere ve Fransa, Portevin bugün 430 paslanmaz çelik olacağını düşündükleri bir alaşım çalışmalar yayınladılar. Almanya’da, 1908 yılında, Monnartz & Borchers korozyon direncinde, krom minimum düzeyde (% 10.5) gibi düşük karbon içeriğinin önemini ve molibden klorürler korozyon direnci artan rolü arasındaki ilişkiyi keşfetti.

Sınai Kalkınma
Paslanmaz çelikten önce, paslanmayı önlemek için malzeme boyanıyor veya galvaniz kaplanıyordu. Bu çözümler de özellikle sağlık ve gıda sektöründe başka sorunlar yaratıyordu. John Brown & Co ve Thomas Firth & Sons tarafından ortaklaşa yürüttükleri araştırma laboratuvarı şefi Harry Brearley, ilk paslanmaz çeliği 1913 yılında tesadüfen keşfetti. Tüfek namluları için çeşitli metalleri birleştirerek deneyler yaparken bazılarının paslanmaya karşı dirençli olduklarını gördü. Her büyük buluşta olduğu gibi, o da bunu sanayicilere kabul ettirebilmek için uzun bir uğraş verdi. Buluşu, genellikle paslanmaz çelik endüstriyel dönemin başlatıcı olarak akredite edildi. Çoğu eserinde 430 (kimyasal analiz 1919 yılında patentini aldı) oldu. Ilk ürün tablosu çatal ve bugün hala kullanılmaktadır.